Automobilių starterių remontas
Kas yra automobilio starteris ir kaip jis veikia?
Starteris yra mažas bet palyginus galingas elektros variklis, kuris užveda automobilio vidaus degimo variklį. Starterio sūkiai yra apie 200 aps./min. Starteris yra elektros grandinės, kurioje yra akumuliatorius, uždegimo spynelė, relės ir saugikliai, grandinės gale.
Kai pasukate užvedimo raktelį, kad užvestumėte automobilio variklį arba kai kuriose transporto priemonėse paspaudžiate užvedimo mygtuką, starterio grandinė bus sujungta ir starteris pradės suktis, kartu sukdamas ir variklio alkūninį veleną. Daugelis starterių turi mažą krumpliaratį, kuris variklio užvedimo metu susijungia su didesniu krumpliaračiu, esančiu ant smagračio, kai starterio elektros grandine paleidžiama tekėti elektros srovė. Starteris per krumpliaratinę pavarą suka smagratį apie 200 aps/min. Smagratis yra tiesiogiai sujungtas su alkūniniu velenu. Tada variklio elektroninis valdymo blokas (alkūninio veleno padėties daviklis) fiksuoja, kad variklio alkūninis velenas sukasi ir prasideda degalų įpurškimo procesas. Degalai patekę į cilindrą dyzeliniame variklyje patys užsiliepsnoja, o benzininiame variklyje degimą inicijuoja uždegimo žvakės.
Kada keisti starterį?
Starteriai yra gana patvarūs, tačiau dauguma jų dėl vienų ar kitų priežasčių anksčiau ar vėliau sugenda. Kai kuriais atvejais pirmasis starterio gedimo požymis yra visiškas starterio neveikimas. Tai atsitinka, kai pasukate užvedimo raktelį, kad paleistumėte variklį, o starteris tyli. Tam gali būti keletas priežasčių, tačiau labai tikėtina, kad sugedo starteris.
Viena iš priežasčių gali būti per ilgas bandymas užvesti sugedusį variklį, t.y. ilgas sukimas starteriu. To pasėkoje starteris perkaista, išsilydo starterio viduje esančios apvijos ir starteris nebeveikia.
Keistas triukšmas bandant užvesti variklį gali būti, kad starterio magnetinė relė (bendeksas) nesujungia krumpliaratinės pavaros, todėl starteris laisva sukasi, nesukdamas variklio smagračio.
Jei užvedant variklį išgirstate bet kokį metalo trinties ar kitokį
neįprastą triukšmą, būtina nutraukti bandymą užvesti variklį, nes tai gali būti vidinis starterio gedimas, todėl rekomenduojame kreiptis į specialistus, nes priešingu atveju gali tekti keisti ne tik starterį, bet kartu ir smagratį. O jo pakeitimui reikės nuimti pavarų dėžę, kas gresia didelėmis išlaidomis.
Kaip mechanikai remontuoja starterį?
Jei nustatoma, kad starteris yra sugedęs, būtina atjungti akumuliatorių prieš pradedant bet kokį darbą. Atjungus akumuliatorių, atjungiami starterio laidai.
Starteris varžtais pritvirtintas prie variklio bloko arba pavarų dėžės korpuso. Paprastai yra du arba trys varžtai. Starterio keitimo procedūra visuose automobiliuose skirtinga. Netgi tokiame pačiame automobilyje su skirtingu varikliu starterio keitimo procedūrą gali ženkliai skirtis, todėl gali reikėti demontuoti daugybę variklio komponentų aplink tam, kad atsirastų vietos nuimti starteriui.
Nuėmus starterį ir įdėjus naują, elektrinės jungtys nuvalomos ir vėl pritvirtinamos prie starterio, o starteris išbandomas norint įsitikinti ar jis normaliai veikia.
Ar saugu vairuoti, jei starteris veikia netvarkingai?
Kai transporto priemonės variklis veikia, starteris nenaudojamas. Tačiau jei žinote, kad starteris netinkamai veikia ar veikia ne visada, galite netinkamiausiu metu įstrigti kur nors mieste , jei išjungsite variklį, o bandant užvesti variklį starteris nesuveiks. Jei žinote ar įtariate starterio gedimą, geriausia jį pašalinti, kad problema nenutiktų pačiu netinkamiausiu metu.
Keisdami netinkamą starterį, atsiminkite:
Prieš keičiant starterį, reikia atlikti paprastus diagnostinius testus, kad įsitikintumėte, jog problema yra sugedęs starteris, o ne išsikrovęs akumuliatorius, ar sugedęs koks nors elektronikos komponentas starterio grandinėje.
Variklio užvedimo metu starteriai iš akumuliatoriaus paima daug elektros energijos, daug daugiau nei bet kuris kitas elektros prietaisas automobilyje. Dėl to svarbu, kad būtų patikrinti ir nuvalyti akumuliatoriaus gnybtai, taip pat patikrinti ar tinkamai priveržti prie starterio ir akumuliatorius elektros laidai.